Míče na házenou
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
12.1.2017 otevřeno: 771 x

Pozvánka na WHIL: Moravské derby a měření Olomouce s Porubou

Dvě utkání se odehrají o víkendu na moravských palubovkách. Zatímco v sobotu večer se o důležité boje pro play-off poperou v Olomouci s domácími Hanačkami házenkářky Poruby, v neděli si to v tradičním moravském derby rozdají geografické sousedky z týmů HC Zlín a SHK Veselí nad Moravou.

Přestože Interliga končí teprve svou první polovinu, házenkářky Veselí nad Moravou vědí, že pokud chtějí pomýšlet na postup do play – off, budou muset rychle začít sbírat body. V derby se Zlínem by se jim hodily o to víc, že by byly dovezeny z hostující palubovky.

„Zápas se Zlínem je pro nás hodně důležitý. Hraje se v něm v podstatě o čtyři body. Proto nás mrzí, že nám přípravu na utkání komplikuje to, že neexistuje záznam duelu Šaľa – Zlín. Pořadatelé v Šaľe totiž měli nějaké technické problémy a video se jim nepodařilo natočit. Neznáme tak aktuální formu našeho soupeře,“ přiznal kouč SHK Veselí nad Moravou Ľuboš Hudák.

S poněkud rozporuplnými pocity se bude do Zlína vracet Eva Kalivodová. Dravé křídlo totiž přišlo před sezónou do Veselí právě z obuvnického města a o víkendu bylo povzbuzovat své neteře hrající za Zlín. „Určitě to nebude lehký zápas. Duely Zlína a Veselí totiž bývají častokrát velmi napínavé. Zlín má na každém postu velmi dobrou hráčku a na střídačce navíc i kvalitní náhradu. Musíme si pohlídat jejich útočné kombinace. Hlavně si asi budeme muset dávat pozor na středu, kde nám může dělat problémy Denisa Kamenářová,“ domnívá se Kalivodová.

Hudák ovšem rovnou avizuje, že se jen na jednu hráčku soupeře nezaměří. „Myslím si, že bránit jednu nebo dvě hráčky je nesmysl, protože Zlín má kvalitní kádr a dokázal by s touto situací poradit. Jeho hráčky nejsou v Interlize žádnými nováčky. Abychom mohli uspět, budeme muset podat kolektivní výkon,“ doplnil Hudák.

 

Veselanky prohrály zápas 12. kola WHIL proti Slavii 25:28. Maria Olšovská se trefila sedmkrát. | Foto: Hynek Zdeněk

 

Sílu motivovaného soupeře si uvědomují i házenkářky Zlína. „Čeká nás velmi těžký zápas, soupeř nemá co ztratit, obě družstva budou nahecovaná. Náš tým má Veselí nad Moravou co vracet. Určitě budeme chtít na domácím hřišti zvítězit, k tomu povede poctivá obrana a spolupráce spojka – pilot,“ ví trenér Zlína Peter Sabadka a zve do haly fanoušky. „Chtěl bych pozvat diváky do hlediště, protože jejich podporu budeme potřebovat!”

Ty láká na atmosféru vypjatého moravského derby i pivotka Zuzana Dufková. „Zápas proti Veselským panenkám bývá velmi náročný nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické. Oba týmy jsou velmi vyrovnané a tomu vždy odpovídá skóre po konci zápasu,“ říká zlínská házenkářka, kterou čeká i konfrontace se známými tvářemi: „Nyní to bude obzvlášť náročné, protože se našimi soupeřky stanou bývalé spoluhráčky - Eva Kalivodová a Kačka Novotná. Věřím, že i navzdory velké síle soupeře budeme právě my, které budou odcházet z haly s dvěma body v kapse. Uděláme pro to maximum!”

Další interligová výzva stojí v sobotu před házenkářkami Sokola Poruba, které čeká zápas v Olomouci. Důležitost zápasu umocňuje skutečnost, že tým z Hané ztrácí na svého soupeře v tabulce jen dva body. Kouč Peter Olšavský věří, že tým se vrátí na vítěznou vlnu a naváže na poslední dobré výkony z Českého poháru nebo interligového duelu s Mostem. „Po nedělní porážce jsme byli chvíli smutní, ale musíme se zase dívat dopředu. Proti Mostu jsme neodehráli vyloženě špatný zápas, ale udělali jsme více drobných chyb než soupeř. A navíc jsme měli během hry i dost hluchých míst, kdy nám soupeř gólově odskočil,“ uvedl kouč Poruby Peter Olšavský, který ještě pochválil své svěřenkyně za příkladnou bojovnost a nasazení. „I v Olomouci budeme chtít hrát zase kolektivně, věřím, že tento důležitý duel zvládneme,“ poznamenal Olšavský.

Poruba má aktuálně na svém kontě už čtyři porážky, což snižuje vyhlídky týmu na vysněný zisk jedné z medailí v soutěži. „Bodů jsme hlavně doma poztrácely už hodně,“ připomněla brankářka Markéta Doláková prohrané souboje s Michalovci, Slavii a naposledy Mostem. „Ale rozhodně neskládáme zbraně, vždyť nejsme ani v polovině soutěže. Je taky jasné, že to budeme mít hodně těžké, protože budeme muset vyhrát i těžké zápasy venku. Je potřeba se začít soustředit vždy na nejbližší zápas. Teď musíme zvládnout duel v Olomouci, jiná cesta není,“ dodala Doláková.

 

V prvním domácím zápase kalendářního roku nestačily Porubanky v repríze pohárového finále na tým Mostu.

 

I Zora Olomouc se intenzivně připravuje na měření s namotivovaným soupeřem. „Doma přivítáme těžkého soupeře, který své kvality potvrdil ziskem Českého poháru. Rozhodně ale do utkání nepůjdeme předem poraženi a pokusíme se udělat vše pro to, aby soupeř nějaký bod u nás doma nechal,“ burcuje před důležitým duelem svěřenkyně Jan Bělka. Bude se hrát o důležité body: „I z hlediska boje o play-off by měly pro nás body cenu zlata, takže uvidíme, jestli ho v zápase s výborným soupeřem vydolujeme.“

Brankářka Lucie Rašková se těší na setkání s domácími fanoušky, které bude pro Olomouc první po reprezentační pauze a první v novém kalendářním roce. „Poruba je velice kvalitní tým, my se budeme snažit navázat na náš zodpovědný výkon v Písku a urvat nějaký ten bod. Věříme, že nás přijde podpořit spoustu věrných fanoušku a poženou nás za vítězstvím,“ řekla olomoucká gólmanka.
 

Zápas Iuventa Michalovce - Sokol Písek bude dohrán 22. ledna 2017.

 

WHIL - 13. kolo - rozpis

Slavia Praha – Trenčín 29:15
ŠKP Bratislava - Duslo Šaľa 17:31
Bemaco Prešov - Slávia Partizánske, sobota 14. ledna v 14:00
Zora Olomouc - Sokol Poruba, sobota 14. ledna 17:30
HC Zlín - SHK Veselí n.M., neděle 15. ledna v 17:00

Iuventa Michalovce - Sokol Písek, neděle 22. ledna v 15:00