Míče na házenou

Házená v TV

18. 09. 2019 18:00 hod. ČT Sport
STRABAG Rail Extraliga: HBC Ronal Jičín - HCB Karviná
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
27.1.2017 otevřeno: 1491 x

Šviráková před odvetou na Slavii: "Podzimní gólová prohra nás mrzí, věříme, že tentokrát odvezeme body do Ostravy"

Těžký úkol stojí před házenkářkami DHC Sokol Poruba, které čeká měření interligových sil s Prešovem a pražskou Slávií. Náročný program nadcházejících dní uzavře domácí zápas osmifinále Challenge Cupu. „Všechny tři zápasy jsou pro nás důležité, a my uděláme vše, abychom si odnesli plný počet bodů," říká k náročnému zápasovému programu kapitánka Poruby Leona Šviráková.

 

Máte za sebou těžký zápas s lídrem tabulky, který asi úplně podle vašich představ nevyšel. Co byly klíčové faktory devítibrankové prohry?

Zápas na půdě Michalovců je vždy náročný. Už jen ta několikahodinová cesta, těžký zápas a zase zpátky. Myslím si, že jsme si v prvním poločase nevedly špatně. Držely jsme s nimi krok, dobře jsme bránily a hrály vyrovnanou partii. Bohužel, dle mého názoru, nás položily zbytečné tři dvouminutové fauly. Tuto pasáž jsme prohrály 0:5 a to se těžko dohání. Druhý poločas jsme se snažily jejich náskok smazat, ale byly jsme už pod tlakem, z toho pak plynuly zbytečné technické chyby, které Michalovce trestaly rychlými protiútoky.

Zápas s Michalovcemi je minulostí, teď čeká Porubu náročný program. Na rozjezd to bude sobotní měření sil s tabulkovým skoro sousedem z Prešova, se kterým vás dělí pouhé dva body. S čím do tohoto zápasu půjdete?

To je pravda, máme před sebou hodně náročný program. Šetřit síly však rozhodně nebudeme. Do zápasu s Prešovem dáme všechno a budeme chtít za každou cenu, aby body zůstaly doma. Potřebujeme si po prohře v Michalovcích zlepšit náladu a po vítězství jsme opravdu hladové.

Hned ve středu pak zajíždíte na předehrávku 16. kola s pražskou Slavii, se kterou jste v podzimní části jednobrankovým rozdílem prohráli. Tuto prohru jste však vrátili ve Final4 Českého poháru, když jste vysokým rozdílem Slavii vyřadili z účasti v samotném finále. Jak těžký boj se dá očekávat?

Ten zápas doma mám stále v paměti, byl hodně dramatický. Gólová prohra mě ještě dnes mrzí. I přesto, že jsme Slávii vyřadily v Českém poháru, nemůžeme nic podcenit. Tento zápas bude hodně těžký a věřím, že uspějeme a body si odvezeme do Ostravy.

Náročný program uzavřete zápasem nejdůležitějším, kdy vás doma čeká první zápas osmifinále Challenge Cupu. V něm narazíte na kosovský celek KHF Shqiponja. Máte už o tomto soupeři nějaké informace? Jak těžké utkání vás čeká, na co nalákáte fanoušky?

Všechny zápasy jsou pro nás důležité. Tento zápas bych označila spíše jako výjimečný. Jedná se o Challenge Cup a já jsem strašně ráda, že nám v Porubě umožňují se tohoto poháru účastnit. Po gruzijských Tbilisích je tu Kosovo. O soupeři nějaké informace máme, ale vzhledem k tomu, že máme před Challenge Cupem ještě ligové zápasy, budeme se na něj připravovat po zápase s pražskou Slávií. Ze zvědavosti jsem však nahlídla na jejich hru a doufám, že si v domácím prostředí vytvoříme dostačující náskok na odvetu. Přece jen to u nich nebude určitě jednoduché a díky náskoku pak můžeme hrát klidněji.nVěřím, že nás přijde podpořit co nejvíce fanoušků. Je to pro házenou svátek, tak snad každý, kdo se o házenou aspoň trochu zajímá, si v hale své místo najde.

Patříte mezi opory týmu. Cítíte od vedení, trenérů či spoluhráček tlak zodpovědnosti? Jak jste se svou současnou formou spokojena?

Tlak rozhodně necítím. Asi si sama uvědomuji svoji roli v týmu a snažím se ji plnit. Hraji tak, jak nejlépe umím, a snažím se dělat na hřišti to, co v danou chvíli považuji za nejlepší. Kdybych byla s formou spokojená, bylo by něco špatně, protože vždy je co zlepšovat.

Po dlouhých pěti letech se vám podařilo získat prvenství v Českém poháru. Jak probíhala oslava vítězství?

Byl to krásný pocit, na který nikdy v životě nezapomenu. Vzhledem k tomu, že jsme pohár získaly v Jindřichově Hradci, sedli jsme do autobusu a jeli zpátky domů do Ostravy. Cesta autobusem byla hodně veselá. Určitě všichni, kdo v tom autobuse seděli a čtou si to teď, mají úsměv na tváři. A v Ostravě už všem musí být zřejmě jasné, kam nás vítr zavál….


Dokážete si vybavit, co byl váš největší házenkářský zážitek v roce 2016?

Jsou to dva okamžiky. První z nich je určitě bronzová medaile z loňské sezóny. Jsou to ty nejhezčí okamžiky, kdy vám za celoroční práci přistane na krku medaile. Druhý okamžik je z konce loňského roku, zisk Českého poháru. Porubě se tento zisk podařil poprvé v historii a jsem ráda, že jsem se na úspěchu mohla podílet.

V týmu máte dost slovenských hráček, přesto se však zdá, že jste dobrá parta a držíte pospolu. Jaké aktivity mimo házenou společně podnikáte?

S holkama si rozumíme a neděláme mezi sebou rozdíly, je jedno jestli je Češka nebo Slovenka. Jsme dobrá parta, která drží při sobě. Společně chodíme často na kafíčka, dortíky, na obědy, večeře.

Nedá se nevšimnout, že máte ráda zimu a lyžování. Který ze sportů ještě provází váš život?

Zimu mám ráda, jen je škoda, že přes zimu máme sezónu, takže na zimní sporty není moc času. Mám ráda sport všeobecně, takže když je volno, ráda podnikám jakoukoliv sportovní aktivitu.

Nejen sportem se dá bavit a relaxovat. Čemu se věnuje Leona Šviráková v soukromí, studujete, pracujete?

Nedávno jsem spustila svůj vlastní e-shop www.lealook.com Jedná se o moderní, ručně vyráběné náramky. Troufám si říct, že plní většinu mého volného času. V případě, že nepracuji, trávím čas s těmi nejbližšími, s rodinou a s přáteli.

Zajisté si přejete postoupit v Challenge Cupu a stejně tak se co nejlépe umístit v interlize. Určitě ale máte do budoucna větší sny. Jaké to jsou, zahraniční angažmá, reprezentace?

Postup v Challenge Cupu a dobré umístění v interlize, to jsou mé nynější cíle v Porubě. Do budoucna bych si určitě chtěla zkusit házenou v zahraničí. Tak věřím, že se mi tento házenkářský sen splní. V reprezentaci jsem nyní zařazena do širšího kádru. Párkrát jsem měla možnost být součástí reprezentačního týmu. Jezdit na srazy pravidelněji je pro mě již dlouhodobou motivací.