Házená v TV

23. 01. 2019 16:05 hod. ČT Sport
MS v házené 2019 (vstupy, celé na webu ČT Sport)
23. 01. 2019 20:55 hod. ČT Sport
MS v házené 2019 (vstupy, celé na webu ČT Sport)
25. 01. 2019 17:20 hod. ČT Sport
MS v házené 2019: semifinále
25. 01. 2019 20:20 hod. ČT Sport
MS v házené 2019: semifinále
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
17.5.2018 otevřeno: 2269 x

Plzeňské žačky ovládly Žákovskou ligu i Desetiboj. "Dvaadvacet výher působí suverénně, ale soupeři nám dávali zabrat," říká trenérka Šmrhová

Plzeňské žačky si užily pořádně vydařenou sezónu. V Žákovské lize ani jednou neprohrály, oslavily i vítězství v Házenkářském desetiboji. Co o svých svěřenkyních a jejich cestě soutěžemi říká jejich trenérka Jarka Šmrhová?

Soutěží jste prošli bez jediného zaváhání a potvrdili jste to i v posledních zápasech. Jaké byly oslavy?

Měli jsme všichni ohromnou radost, že se nám to podařilo. Největším překvapením pro nás bylo, že rodiče měli připravená mistrovská trička. Že nám tak dopředu věřili, přestože my jsme věděli, že to bude hodně těžké a že nás žádní lehcí soupeři nečekají. Ale zvládli jsme to a o to větší potom byla naše radost. Oslavy započaly samozřejmě hned při zpáteční cestě ze Strakonic, kdy jsme udělali zastávku v Horažďovicích.

 

Jaká vedla k titulu cesta? Byli jste suverénní, jak hodnotíte uplynulou sezónu v soutěži?

Cesta k titulu byla velmi dlouhá a náročná. A asi nejdelší pro všechny bylo čekání na ten poslední turnaj... Možná teď 22 vítězství vypadá jako suverénní vítězství, ale věřte, že to tak nebylo a že ve spoustě zápasů nám daly soupeřky opravdu zabrat. My jsme se v průběhu sezóny zúčastnili několika přípravných turnajů, ale na žádném jsme nedokázali zvítězit a vždycky jsme s někým prohráli. Paradoxně asi nejvíce nám pomohl Prague Handball Cup, kde jsme vypadli v neděli ráno se soupeřem, který byl rozhodně v našich silách. Bylo to pro nás dostatečné varování, abychom se podobnému klopýtnutí vyhnuly v Žákovské lize.

 

Žákovská liga je specifický typ soutěže organizovaný formou turnajů – je tento formát specifický pro přípravu a celkové fungování týmu? Jeho organizaci a řízení?

Žákovská liga je výborná soutěž, která umožňuje herní konfrontaci s družstvy z celé republiky, se kterými se na turnajích běžně nepotkáte. Ohromnou výhodou je také to, že na každém turnaji hrajete s jiným soupeřem. Samozřejmě, že turnajový model má svá specifika a je třeba mu přizpůsobit i přípravu. My jsme ale na zvyklí z naší Plzeňské ligy, kde se také hraje turnajově a tento systém nám vyhovuje. Hráčky během jediného dne sehrají 3 - 4 utkání. Hrací doba 2x20 minut je relativně dlouhá, ale to je dobře, protože to nutí trenéry zapojit hráčky z lavičky.

 

 

Družstvo si vedlo skvěle i v Házenkářském desetiboji. Jak hodnotíte své výkony v této soutěži?

My jsme moc rádi, že jsme jako první v historii klubu dokázali zvítězit v Házenkářském desetiboj i v Žákovské lize. Házenkářský desetiboj představuje pro mladší žačky jedinečnou příležitost zdokonalit se v dovednostech, které v házené potřebují - běh, skok, hod. V překážkové dráze hráčky rozvíjí obratnost a při herních disciplínách se učí bránit a prosadit 1:1 při osobní obraně, nebo hrát kolektivně v soutěži aktivity. Nám se před dvěma lety na Desetiboji dařilo zejména v pětiskoku, shot-outech a aktivitě. Průpravu ze shot-outů jednoznačně zužitkovala v Žákovské lize naše křídla, která dokázala po skvělých přihrávkách od brankářek často zakončovat z rychlých útoků. "Aktivita" zůstává naší silnou stránkou i dnes - v každém zápase se většinou střelecky prosadí nejméně osm našich hráček. Nám se před dvěma lety na desetiboji vůbec nevydařily herní disciplíny osobka a hra, tam jsme byli na konci tabulek a zde je tedy vidět největší pokrok.

 

Jaký je tento tým? Po stránce kolektivu i silných individualit… Jak vidíte jeho budoucnost?

Musím přiznat, že před sezónou jsme měli trochu obavy, jak bude vše fungovat. Hráčky 2003 začínaly svou druhou sezónu ve starších žačkách a 2004 teprve přicházely z mladších a neměly s rychlejší házenou větší zkušenosti. Jak se ale ukázalo, tým si dokázal skvěle lidsky "sednout". Dříči na tréninku strhávají ty, kterým se zrovna moc nechce. Starší hráčky přináší do hry rozvahu a klid, mladší přidávají branky v důležitých chvílích. Určitě bych chtěla vyzdvihnout naši obranu. Zde jsme za sezónu udělali velký kus práce. Záda nám kryla nyní už reprezentační dorostenecká brankářka Michaela Malá, která dokázala svými zákroky v důležitých chvílích nejen tým podržet, ale i rychle rozehrát do šance ostatním. Druhou velkou oporou byla Helča Voráčková - čtvrtá nejlepší střelkyně soutěže - nejen že dávala spoustu branek, ale její chuť do hry "nakazila" často i ostatní spoluhráčky. Určitě i ona bude brzy v hledáčku reprezentačních trenérů. Třetím ohromným tahounem byla Natálie Rittichová - ta s přehledem organizovala hru, dobře bránila a nebála se vzít na sebe zodpovědnost, když se ostatním nedařilo. Velkým příslibem do budoucna jsou i výkony mladších hráček Julie Dubské, Valentýny Toušové a Magdalény Komárkové - už v letošní sezóně byly všechny tři oporami družstva a v příští sezóně mají šanci znovu se prosadit v Žákovské lize.

 

Kdo vám byl v soutěži největším soupeřem?

Největšími soupeřkami nám byla družstva Zlína, Slavie a Žirovnice. Slavie i Žirovnice jsou velmi silní ve hře do pivota a oba tyto týmy mají osobnosti na postech pivotů (Heřmánková z Žirovnice, resp. Zimová ze Slavie), ale i výborné spojky, které je dokážou uvolnit (Coufalová z Žirovnice a Holečková ze Slavie). Zlín má již tradičně výborně připravený a vyrovnaný kádr, rychlá křídla a dobře se uvolňující spojky. Vyrovnané souboje jsme sehráli i s ostatními týmy z první desítky. Dramatické souboje - nebo alespoň úseky zápasů - nás ale čekaly i s některými družstvy, která v konečném součtu tak vysoko nedosáhla, jako jsou Kynžvart, Poruba, Karviná či Ostrava Zábřeh.

 

Co vás s týmem čeká teď na sklonku sezóny, případně o prázdninách?

O tomto víkendu nás čeká závěrečné kolo Plzeňské ligy, které rozhodne o medailistech v této dlouhodobé soutěži. Závěrečnou společnou akcí pak bude Kynžvartský pohár, na který se všichni už moc těšíme! Po prázdninách pak přechází hráčky 2003 do mladších dorostenek a hráčky 2004 začnou novou sezónu společně kolegyněmi z ročníku 2005.

 

Kvalitní práce s mládeží je v Plzni pořádně vidět. Teď i vaše dorostenky bojují o medaili. Bylo pro tým velkým zklamáním, že o titul si zahraje Most a na vaše holky zbyl "jen" boj o bronz?

Prvním zklamáním byl pro nás už loni celý systém soutěže starších dorostenek, kdy už na počátku bylo jasně patrné, že příliš vyrovnaných soubojů nepřinese a nebude motivační ani pro samotné hráčky. Doufali jsme, že už v této sezóně bude nejvyšší soutěž za účasti nejlepších českých a moravských týmů, která přinese více kvalitních zápasů. V utkání v Mostě byli domácí tím lepším týmem. Zklamání je samozřejmě obrovské, na druhou stranu musíme vycházet z toho, jaké možnosti přípravy my máme. Utkání také ovlivnila absence zraněných hráček na obou stranách. Doufáme, že alespoň v odvetném utkání o bronz se našim hráčkám podaří uhájit třígólový náskok, který si přivezly ze Zlína.

 

Foto: DHC Plzeň - rajče TomVasa