Házená v TV

26. 05. 2019 10:30 hod. ČT Sport
Finále: Plzeň - Karviná, živě na webu a HBB TV, záznam ve 22:50 na ČT Sport
31. 05. 2019 20:00 hod. ČT Sport
Kvalifikace o MS 2019: Česká republika - Černá Hora
12. 06. 2019 17:50 hod. ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Finsko - Česko
16. 06. 2019 18:00 hod. ČT Sport
Kvalifikace EURO 2020: Česká republika - Bosna a Hercegovina
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
12.6.2018 otevřeno: 4053 x

V Mostu končí jedna éra, vyhlíží novou sezónu s novými posilami

Na tomto webu jste si již mohli přečíst řadu hodnocení sezóny v podání řady mistrovských týmů. Jak hodnotí svou sezónu mistr nejvyšší soutěže Baník Most? Za klub sezónu zhodnotil Rudolf Jung, manažer DHK Baník Most.

Začněme hodnocením uplynulé sezony, jak jste spokojen?

Sezonu hodnotím jako jednu ze dvou nejúspěšnějších v historii klubu. Dosáhli jsme podobných úspěchů jako v roce 2013, a ačkoli jsme tentokrát nevyhráli Challenge Cup, je pro mne letošní sezona po sportovní stránce možná i o něco dál, protože jsme měli možnost se konfrontovat s daleko kvalitnějšími týmy. Samozřejmě z marketingového hlediska je zisk Evropského poháru významnější, takže zůstaňme u toho, že je to jedna ze dvou nejpovedenějších sezon.

 

 

Mluví se ale zároveň o tom, že letoškem končí jedna éra klubu, proč?

Sice jsem to tak neplánoval, ale je to tak. Tím, že Markéta Jeřábková využila výstupní klauzuli ve smlouvě a odchází do zahraničí a zároveň se mi nepodařilo přesvědčit Simonu Szarkovou, aby zůstala, logicky končí jedna éra, o níž jsem si myslel, že nastane až za rok. A samozřejmě to vyvolalo další řetězec událostí v klubu i v kádru. V tuto chvíli jsem ale velmi spokojen s tím, jak máme složené družstvo a s tímto týmem koukám na další tři roky dopředu. Během nich chceme vybudovat a dostat se dál s ještě kvalitnějším týmem, než jsme měli doposud. Máme ohromnou výhodu v tom, jak nám pracuje mládež, proto je také takový nepoměr odchodů a příchodů, když kádr opustilo pět hráček a přišly dvě. Je to dáno právě kvalitou mládeže, které chceme a musíme dát prostor. Kádr máme na další tři roky stabilizovaný, v příštích dvou sezonách už nám nebude hrozit riziková situace, kdy některým hráčkám končí smlouva a my musíme zvládnout jejich motivaci. To se nám naštěstí letos podařilo, zejména v období bojů o titul českého mistra. Zvládli jsme to a titul vybojovali, a i když to při pohledu na papír nevypadá jako přesvědčivé výsledky, vnímám, že všechny čtyři zápasy jsme měli pod kontrolou.

 

Zmínil jste příchody a odchody, jak konkrétně se tým proměnil?

Po sezoně do zahraničí odcházejí Markéta Jeřábková a Simona Szarková, kariéru se rozhodly ukončit Kateřina Dvořáková a Tereza Chmelařová. Evě Bezpalcové nebyla prodloužena smlouva, ale v současné době už má zajištěno zahraniční angažmá. Dvěma novými posilami jsou Alica Kostelná z Poruby a Jana Šustková z Veselí nad Moravou.
Pokud bych měl zmínit aktuální složení týmu, vypadá následovně.
Brankařky: Müllnerová, Házlová, Novotná a Opátová. Zkušená Dominika Müllnerová je jasnou jedničkou v brance, ostatní se poperou o místo dvojky. Jsou to brankářky kolem osmnácti let, všechny mají potenciál uspět v nejvyšší soutěži a záleží jen na nich, jak se s touto výzvou vypořádají.
Pivotky: Borovská, Jungová a Tesařová. Dlouhodobě zraněná Michaela Borovská už doléčuje zranění a plynule by se měla v srpnu zapojit do přípravy.
Křídla: Mikulčík, Stříšková, Dvořáková, Švihnosová, Zachová a Eksteinová. V případě Lucie Mikulčík a Veroniky Dvořákové je možné, že se objeví i na postu spojek.
Spojky: K. Kostelná, A. Kostelná, Šustková, Buchnerová, Kovářová, Janoušková, Mikulášková, Ulbertová a Šípová, která se ale aktivně zapojí zřejmě až v lednu, do té doby je ve stavu zraněných. S otazníkem je v nadcházející sezoně i start Petry Maňákové, která se chce více věnovat rodině.

 

Zmínil jste složení kádru, změní se i realizační tým?

U ženského A družstva zůstává trenér Peter Dávid, zůstává i realizační tým, pouze ho rozšiřujeme o druhého asistenta, kterým bude Ondřej Václavek. Jeho úkolem by mělo být doplnit tým v tom, co mu myslím v minulé sezoně chybělo. Měli jsme sice přípravu na zápasy, hráčky dostávaly taktické pokyny a úkoly, ale neprobíhalo jejich vyhodnocení, aby jak hráčky, tak klub měl zpětnou vazbu. To nyní bude hlavní náplní práce Ondřeje Václavka, který i nadále zůstává jako trenér mladšího dorostu, stejně jako Peter Sabadka bude i nadále působit jako trenér starších dorostenek. Naopak je velmi sympatické, jak funguje provázanost mezi jednotlivými týmy, jak se hráčky mladšího dorostu ukazují na trénincích A týmu, jak se hráčky mezi sebou posouvají a funguje zde v podstatě jedna velká tréninková skupina. Tato filozofie, aby se týmy vzájemně prolínaly, nese velké ovoce u staršího dorostu. Nejen v úspěšnosti tohoto týmu, ale i tím, jak nám postupně výkonnostně rostou nové hráčky.

 

Takže se nemění ani nic na tom, že bude ženský tým doplňován hráčkami dorosteneckých týmů?

Nemění a je to patrné i ze složení družstva na příští sezonu. Ačkoli je v něm řada mladých hráček, všechny už si zahrály nejvyšší soutěž a mají dostatek zkušeností. A jsem přesvědčen o tom, že tento trend bude rok od roku sílit. To, co předváděly naše dorostenky v letošní sezoně, a doufám, že v tom budou pokračovat i v té nadcházející, není výjimka, ale trend. A vidím mezi nimi další hráčky, které postupně doputují až do A týmu. Tlak na ženské družstvo bude dobrý a konečně tu budeme mít hráčky, které budou přicházet bez tréninkového deficitu, připravené jako atletky na nejvyšší úroveň. Náš největší problém v příští sezoně bude, aby všechny tyto hráčky dostaly herní prostor. MOL liga nám to naštěstí umožňuje svou ne úplnou vyrovnaností. To, že je složena ze slabších a silnějších týmů nám umožňuje protočit celý kádr. Budeme chtít hrát s maximálním nasazením, točit hráčky v rychlých časových úsecích, abychom perfektní fyzičku a připravenost ukazovali v každém zápase a hráčky měly prostor hrát s maximálním nasazením celých 60 minut.

 

Když je řeč o fyzičce, kdy hráčkám začíná příprava na další sezonu?

Příprava začíná 30. července, do té doby mají hráčky individuální přípravu, každá z nich má stanoven individuální plán podle toho, kam jí chceme fyzicky i silově posunout. Hráčky mají relativně velkou svobodu, ale musí pracovat na svých individuálních tréninkových plánech. Na konci července by měly přijít odpočaté od házené, ale perfektně silově připravené a trenéři už budou moci pracovat jen na herní přípravě.

 

A jaké jsou cíle na nadcházející sezonu?

Cíle na příští sezonu jsou v podstatě stále stejné. Chceme se co nejlépe prezentovat v Evropě, přihlásili jsme se do Ligy mistrů a doufáme, že tentokrát už to vyjde. Kvalifikační turnaj bychom měli absolvovat druhý týden v září. Pokud bychom vypadli, máme možnost se opět zapojit do Poháru EHF. Prezentace v Evropě je pro nás nadále nejdůležitější a uvidíme na podzim, možná budeme mile překvapení, ale tým si ještě bude sedat, rádi bychom se ale opět dostali do jarní části. V domácích soutěžích chceme opět vyhrát Český pohár a český mistrovský titul, česko-slovenskou ligu chceme využít k tomu, aby herní prostor dostaly všechny hráčky, zapracovávat mladé hráčky do týmu. I přitom bychom ale chtěli skončit v soutěži do třetího místa.