TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
3.1.2019 otevřeno: 710 x

Po dvouměsíční pauze startuje MOL liga. Reprízou pohárového semifinále a bez kanonýrky Olšovské

Po dvou měsících se opět rozjíždí nejvyšší ligová soutěž. Desáté kolo, které už na konci října načaly předehrávkou házenkářky Písku a Michalovců, doplní o víkendu pětice utkání. Jak se dařilo některým týmům v průběhu dlouhé zimní přestávky? A s jakými ambicemi vstoupí týmy do jarní části sezóny?

Hráčky Mostu ke svému prvnímu letošnímu utkání MOL ligy vyrážejí do Zlína. „Zlín je kvalitní a silný soupeř, kde působí řada hráček, které mají i přes svůj relativně nízký věk dostatek interligových zkušeností. Jejich současnému umístění v tabulce velmi napomohl vynikající los, kdy ideálně využili příležitosti a na domácí půdě získali potřebné body. V našich silách ale je, abychom je zdolali. I s ohledem na rostoucí tendenci našich výkonů v turnaji Final4 před koncem roku. Od semifinále naše výkonnost rostla a ve finále bylo v naší hře už vidět mnohem více pozitiv. Nakonec jsme Český pohár vyhráli, myslím, zcela zaslouženě,“ uvedl Peter Sabadka, asistent trenéra Černých andělů.

Zatímco Zlín může těžit z výhody domácí, rozlehlé a často velmi chladné sportovní haly, Černí andělé přijíždějí na jeho palubovku bojovně naladěni. „Odjíždíme do Zlína v podstatě ve stejné sestavě, v jaké jsme hráli finále poháru. Sice máme trochu zkrácený týdenní tréninkový mikrocyklus, ale chceme pokračovat v pozitivním duchu a na stejné výkonnostní vlně, jako jsme končili loňský rok. Nemáme tedy na začátku další části sezony žádné velké obavy, ale do utkání půjdeme s přirozeným respektem vůči soupeři,“ doplnil Peter Sabadka.

 To Zlíňanky vnímají jarní start proti Mostu jako těžký los. Na úvod prověří svoji aktuální formu s vítězem Českého poháru, favoritem. Hosté se opírají o stabilnější širší kádr, než jakým se může momentálně pochlubit domácí tým. Kouč Zlína Martin Spuchlák musel doplnit soupisku o další tři dorostenky Zahradníčkovou, Mrázkovou a Chludovou. Do hry se v přípravném období intenzivně zapojily po zranění spojky Hubová s Mizerovou. Další možnosti doplnění kádru jsou podle vyjádření zástupců klubu stále v řešení.

V úvodním lednovém vystoupení házenkářky Poruby hostí v sobotu od 18 slovenskou Šalu. Právě v tomto klubu kdysi působil i současný trenér Poruby Dušan Daniš. Ve slovenském klubu zažil ještě v době federálních časů výborné období, kdy měl pod sebou kvalitní tým, se kterým vyhrával ligu. „Vzpomínám na to samozřejmě dobře, protože jsme získávali tituly. Dodnes si pamatuju řadu jmen, které tam tehdy hrály. Na druhé straně už je to pryč, je to dávno," říká dnes Daniš. Jako obvykle i tohoto protivníka má dokonale zmapovaného. „Mají zkušené hráčky hlavně na spojkách, kde je Némethová, Rácková a Bahýlová. Kvalita je i na pivotě nebo na pravém křídle v podobě Pócsikové a Tisajové. To jsou jejich hlavní zbraně, kdy se snaží kombinace zakončovat do pravé strany. Ve střelbě je pak nejnebezpečnější právě Némethová," popisuje Daniš, podle něhož tým nepoznamená ani konec kapitánky Ivany Trochtové. „Místo ní přivedli Veroniku Gajdošovou, která ji v každém případě nahradí. O tom jsem přesvědčený," míní. „Celkově v tomto sloužení hrají už pár let. Tři nebo čtyři roky určitě. Akorát jim odešlo jedno pravé křídlo, takže nastupuje mladá Takáčová," dodává Dušan Daniš.

On sám bude mít družstvo takřka kompletní. Chybět bude pouze dlouhodobě zraněná Silvie Polášková. Proto věří, že se podaří pokračovat v sérii domácích vítězství a na své půdě Poruba uspěje i popáté v sezoně. „Hrajeme doma, což nám velí, abychom bodovali. I když je jasné, že narazíme na kvalitního a těžkého soupeře, který hraje dobře. Na druhé straně si ale myslím, že pokud se vrátíme - a to se vrátit musíme, jiná cesta neexistuje - k poslednímu výkonu v Českém poháru v Mostě, tak to bude velmi zajímavý zápas s tím, že nejsme bez šance, abychom v něm vyhráli," uzavírá Dušan Daniš.

Házenkářky Slavie Praha se přesně po 59 dnech vrátí do programu MOL ligy a v desátém kole zavítají v sobotu na palubovku SHK Veselí nad Moravou. Pro oba sobotní soupeře bude mít duel zajímavý náboj. Půjde o opakování týden „starého“ vzájemného klání ze semifinále Českého poháru. V něm svěřenkyně trenérů Jana Salače a Petry Vítkové porazily Veselí 31:29. Moravankám patří v tabulce MOL ligy čtvrté místo s jedenácti body, jsou druhé mezi českými kluby, slávistky jsou osmé s osmi body.

„Ano, uvědomujeme si, že už jde skutečně o play-off,“ říká zcela jasně pro klubový web kouč Salač. Případná bodová ztrátu Pražanek by mohla znamenat komplikaci směrem k postupu do české fáze play-off. Do bojů o český titul se kvalifikují pouze čtyři z osmi českých celků. „Víme, že v sobotu začíná fáze, kdy bude záležet na tom, jak se pro zbytek základní části nastartujeme. Pokud by se nám ve Veselí podařilo vyhrát, bylo by to super, šlo by o krásný impuls po dlouhé ligové přestávce a pak by se nám hrálo daleko lépe. Všichni uděláme proto, aby to ve Veselí vyšlo co nejlépe,“ doplňuje Salač, který vidí mírnou výhodu v tom, že jeho hráčky nastoupí proti Veselí dvakrát tak v krátké době: „Výhodou může být, že pohárové utkání před týdnem nám nevyšlo za sta procent, takže rezervy z naší strany tam stále jsou. Navíc si nemyslím si, že bychom se mohli nějak moc překvapit, nečekám, že bychom si na sebe zjišťovali něco nového. Potkáváme se poměrně často, takže zápas nejspíš rozhodnou maličkosti.“

Po nedělní porážce ve finále Českého poháru od Baníku Most dal Salač týmu dva a půl dne volna. „Při prvním tréninku po svátcích jsem necítil nějaké negativní rozpoložení. Zajímal jsem se spíš, jak holky doléčily nachlazení z minulých dnů. Jinak jsme fit, nemáme zraněné a půjdeme na Veselí v plné sestavě,“ dodal Salač.

 

 

Házenkářky Veselí před startem jarní části sezóny opustila nejlepší střelkyně dosavadního průběhu soutěže Mária Olšovská. Oblékla dres LC Brühl Handball ze St. Gallenu, startovala v jeho barvách již na nedávném Stadtwerk Cupu, kde nastoupila i proti týmu Michalovců. Tým Veselí se tak s touto ztrátou bude muset rychle vyrovnat a právě domácí měření se Slavií Praha pro ně v tomto ohledu bude prvním testem.

V neděli pak toto kolo uzavře měření mezi Bánovci nad Bebravou a nováčkem z Plzně. Slovenské Bánovce mají na kontě jediný bod, stále jsou na samém spodku tabulky, Plzeň dokázala na podzim třikrát zvítězit, patří jí devátá příčka a svou pozici by teď Západočešky měly proti Bánovcům potvrdit.
 

MOL liga 10. kolo - rozpis

Sokol Písek - Iuventa Michalovce 23 : 37
HC Zlín - Baník Most 5.1. 16:00
SHK Veselí n.M. - Slavia Praha 5.1. 17:00
Zora Olomouc - ŠŠK Prešov 5.1. 17:30
Sokol Poruba - Duslo Šaľa 5.1. 18:00
Bánovce n.B. - DHC Plzeň 6.1. 15:00