Míče na házenou

Házená v TV

25. 09. 2019 20:15 hod. ČT Sport
Kvalifikace EHF EURO 2020: Česká republika - Portugalsko
28. 09. 2019 18:00 hod. ČT Sport
Kvalifikace EHF EURO 2020: Severní Makedonie - Česká republika
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
24.1.2019 otevřeno: 458 x

Na 13. kolo MOL ligy už v pátek, startuje atraktivním duelem Slavia – Poruba

Do tří dnů je tentokrát opět roztaženo 13. kolo MOL ligy. A začne tedy už v pátek soubojem, který může hodně napovědět o tom, jak budou rozdány karty pro play-off.

Házenkářský souboj mezi Slavií Praha a Sokolem Poruba se musel netradičně přesunout na pátek, protože o víkendu bude hala pražského týmu využita ke komerčním účelům. Vedení klubu i proto připravilo pro prvních 30 příchozích diváků kosmetický dárek jako poděkování, že dorazí v nezvyklý den. Šéf klubu Richard Toman také poděkoval porubskému klubu za vstřícnost s přesunem důležitého duelu.

Ten bude prvním zcela přímým soubojem o postup do českého play-off. Slavii patří momentálně osmá příčka v tabulce společné česko-slovenské ligy a je šestá mezi českými kluby. Poruba je čtvrtá a třetí. Páteční soupeře dělí čtyři body. Z čehož vyplývá, že v případě vítězství nad Porubou a při shodě dalších výsledků se mohou Slávistky na poslední čtvrté postupové místo do boje o český titul posunout již po tomto 13. kole. Na utkání s Porubou naváže za týden klání ve Zlíně, tedy druhý klíčový souboj v řadě.

První vzájemné střetnutí v probíhajícím ročníku MOL ligy vyhrála v září doma Poruba. „Ten zápas se nám nepodařil a mně už vůbec ne. Jako bych na něm snad ani nebyla,“ vzpomíná levoruká spojka Slavie Adriana Míšová a přidává: „Proto to budeme chtít nyní všechno napravit. Zvlášť, když jde o tak důležitý zápas vzhledem k play-off. Víme, že prostě musíme. Musíme vyhrát.“

„S pátečním termínem utkání rozhodně problém nemáme, ale samozřejmě je snadnější hrát v pracovní den v domácím prostředí,“ říká k nezvyklému datu zápasu trenér Slavie Praha Jan Salač, který už v minulých týdnech do tréninků zařadil prvky, které by mohly na Porubu platit: „Na Porubu se připravujeme již delší dobu a předešlé dva zápasy jsme brali tak trochu jako přípravu právě na toto důležité utkaní. Ne vždy se v utkáních podařilo vše, co jsme chtěli, a právě k tomu sloužily tréninky v tomto týdnu.“

To v Porubě vědí, že celek sešívaných neprožívá ideální sezonu, a i když přišlo v poslední době zlepšení, bude mít co dělat, aby se dostal do českého play-off. „Určitě se čekalo, že bodově na tom budou lépe a tím i výše postavení, ale nesmíme zapomenout, že tabulka je od druhého po osmé místo hodně vyrovnaná, nejsou tam velké ztráty, takže každý zápas, každý bod, je důležitý," říká porubský kouč Dušan Daniš.

„Já si myslím, že Slavia se z toho psychicky už sebrala a uhrála dva zápasy po sobě. Sice se slabšími soupeři (Bánovce a Plzeň), ale určitě jim to pomůže a budou si tak víc věřit. Bezesporu to bude těžký zápas," míní. První měření sil v září v Ostravě vyhrála Poruba 22:17. Soupeř se podle Daniše opírá především o silné spojky a také o Elišku Jačkovou. „To je tvůrkyně jejich hry," poznamenává.

Vydařený vstup do nového roku přinesl do kabiny Poruby pohodu, dobrou náladu i sebedůvěru. „Určitě nemáme důvod si nevěřit. Navíc družstva jako Olomouc, Veselí nebo právě Slavia jsou na stejné výkonnostní úrovni, takže v těchto zápasech rozhoduje momentální forma v určitých situacích," uzavírá Daniš.

Veselanky mají za sebou výtečný vstup do roku 2019. Všechny tři dosavadní utkání vyhrály a favoritem budou i v zápase s předposledním Prešovem. Přesto kouč, ani hráčky neočekávají snadný zápas. Ten ve veselské sportovní hale začne v sobotu v 17 hodin. „První vzájemný zápas v této sezóně jsme sice vyhráli, ale nevzpomínáme na něho úplně v nejlepším, protože se nám tam zranilo několik hráček. Eva Veselková byla po něm dokonce delší dobu mimo hru. Prešov se snaží hrát kombinačně v útoku a tvrdě v obraně. V domácím prostředí je náš cíl ale jasný, potvrdit roli favorita a získat oba body,“ řekl před zápasem kouč SHK Veselí nad Moravou Ľuboš Hudák.

Kristina Pastorková, která je momentálně ve špičkové formě, přiznává, že tento typ utkání ji přímo nesedí. „Osobně se mi hraje lépe v zápasech, kde nejsme favoritem. Podvědomí vždy nějak pracuje a člověk má pocit, že se ten zápas vyhraje sám, jenže to se nestane, jak se ukázalo koneckonců nyní o víkendu v Písku. Prešov má sice málo bodů, ale svou kvalitu určitě má. Nebude to úplně lehký zápas. Mají tam mladý tým, kde je několik šikovných hráček. Největší nebezpečí očekávám od Šutranové, která svou kvalitu prokázala v Olomouci, kde nastřílela 15 branek,“ všimla si pivotka SHK Veselí nad Moravou.

 

 

Černí andělé se na sobotu pilně připravují, protože je čeká první zápas na domácí palubovce v roce 2019. A jejich soupeřem bude HK Slovan Duslo Šaľa. Tým, se kterým mostecké házenkářky ve druhém kole letošního ligového ročníku na jeho palubovce smolně prohrály o jedinou branku.

„Naše příprava probíhá standardně jako před kterýmkoli jiným ligovým zápasem, ačkoli je pravda, že o soupeři budeme potřebovat o něco víc aktuálních informací, protože jsme spolu hráli naposledy v září,“ uvedl Peter Dávid, trenér Černých andělů. „Diváci uvidí špičkový zápas, protože Šaľa je druhým nejlepším slovenským týmem. Dá se čekat vyrovnaný průběh, naše vzájemná střetnutí se obvykle rozhodují až v posledních vteřinách a rozhodovat o výsledku budou jednotlivé fáze zápasu a jak už to v podobných utkáních bývá, jen maličkosti. O dramatičnost tedy rozhodně nebude nouze,“ doplnil trenér. V sestavě Černých andělů by nemělo oproti vítěznému utkání v Prešově dojít k žádným zásadním změnám. Tým je kompletní až na Stefaniji Miševskou, která se potýká se zdravotními problémy, kvůli kterým nenastoupila už v utkání v Prešově a nad jejím startem proti Šaľe zatím ještě visí otazník.

Hráčky se ale na sobotní zápas velmi těší, už proto, že se po čase budou moci opět představit před domácím publikem. Naposledy se v mostecké sportovní hale hrál turnaj Final4 těsně před koncem roku, poslední ligový zápas na domácí půdě odehráli Černí andělé dokonce 7. listopadu. „Těší nás, že po třech ligových kolech nemusíme nikam cestovat a naši fanoušci nás budou mít konečně šanci zase vidět doma. Věřím, že potvrdíme svou aktuální formu a podaří se nám současnou vítěznou sérii ještě prodloužit,“ uzavřel trenér Dávid.

Sobotní program pak uzavře souboj mezi Sokolem Písek a Bánovci nad Bebravou, tedy duel týmů z nejnižších pater tabulky – Písek je poslední mezi českými týmy, Bánovce zatím úplně poslední mezi oběma národy s jediným bodem na kontě. Pro Písek je to tak zásadní příležitost rozšířit svůj bodový účet a nesmí ji zahodit.

To interligovou neděli načne v Plzni souboj mezi domácím DHC a hostem ze Zlína. Své cíle nováček soutěže nemění. „Chceme se v MOL lize udržet. To je priorita a pro to budeme dělat maximum. Je to o nasbírání dostatečného počtu bodů v základní části a do případného play-out jít už s mírným náskokem. Klíčový zápas bude na začátku února v Písku,“ řekla trenérka DHC Jana Galušková. Její tým však ale ještě před měřením s Pískem čeká právě Zlín, kterému se s týmy ze spodních příček daří bodovat poměrně přesvědčivě. Výběr Martina Spuchláka totiž čekají klíčové duely v boji o play-off v dalších kolech. „Základem bude uspět za týden u nováčka v Plzni. Hodně napoví další dva domácí zápasy se Slavií Praha a Porubou,“ řekl kouč Zlína.

Kolo pak zakončí souboj na východě Slovenska, kam zajíždí tým olomoucké Zory. „Družstvo Michalovců je v utkání favoritem. Disponuje nejkvalitnějším kádrem v celé MOL lize a potvrzuje svou kvalitu výsledky a postavením v tabulce. Přesto se našeho vzájemného měření sil nebojíme a pokusíme se navázat na bojovné výkony z posledních utkání. Doufáme, že v televizním utkání budeme důstojným soupeřem,“ uvedl trenér Jan Hegar. Utkání Iuventa Michalovce – Zora Olomouc bude přenášet televize Arena Sport.
 

MOL liga - 2. kolo - výsledky

Sokol Poruba - Slavia Praha 22 : 17
Sokol Písek - Bánovce n.B. 35 : 26
Zora Olomouc - Iuventa Michalovce 27 : 27
Duslo Šaľa - Baník Most 26 : 25
ŠŠK Prešov - SHK Veselí n.M. 23 : 32
HC Zlín - DHC Plzeň 27 : 21

MOL liga - 13. kolo - rozpis

Slavia Praha - Sokol Poruba 25.1. 17:00
SHK Veselí n.M. - ŠŠK Prešov 26.1. 17:00
Baník Most - Duslo Šaľa 26.1. 18:00
Bánovce n.B. - Sokol Písek 26.1. 18:00
DHC Plzeň - HC Zlín 27.1. 16:00
Iuventa Michalovce - Zora Olomouc 27.1. 18:00