Míče na házenou
TV COM
Sponser

Další odkazy

Fotogalerie Archiv

Informace o akcích a zajímavosti z házené do vašeho emailu. Přihlaste se k odběru novinek.
Email
31.1.2019 otevřeno: 613 x

Souboje tabulkových sousedů: Plzeň se utká s Pískem, Slavia se Zlínem

Počtrnácté v této sezóně nastoupí v nejvyšší ženské soutěži na palubovku české a slovenské kluby. A čím dál tím víc je jasné, že o účasti v play-off teď už může rozhodnout jakýkoliv bod.

 

Soutěže otevřou v souboji nejníže postavených českých celků tabulky výběry Písku a Plzně. Oba tábory vědí, že je to pro ně zásadní měření. A to nejen po psychické stránce. Oba celky si v minulém kole zapsaly body. Zatímco Písek přivezl povinnou výhru z Bánovců, Plzeň možná trochu překvapivě doma přetlačila Zlín. „Máme velkou radost ze dvou bodů. Obrovská spokojenost, i když jsme si to ve druhé polovině druhého poločasu trochu zkomplikovaly. Neudržely jsme vedení o pět branek, ale nakonec jsme to dotáhly do vítězného konce,“ hodnotila zápas ve Zlíně trenérka DHC Plzeň Jana Galušková. Teď se ale oba celky plně koncentrují na sobotní zápas, který otevře 14. kolo MOL ligy. V prvním souboji těchto týmů v úvodu soutěže se z výhry radovaly Plzeňanky.

Jen o dvě a půl hodiny později na toto utkání naváže střetnutí v Olomouci. Hanačky jsou jen o příčku nad Plzní a Pískem, byť její náskok je tříbodový. Po porážce z Michalovcu čeká Zoru další těžký souboj – s Baníkem Most. „Uvědomujeme si význam tohoto utkání a určitě uděláme vše proto, aby nám po zápase přistály na kontě body. V posledním pohárovém střetnutí jsme ukázaly, že i s týmem jako je právě Baník Most můžeme hrát vyrovnaný zápas. Po dlouhé době se opět ukážeme na domácí půdě a doufáme v podporu našich fanoušků,“ připomněla s pozvánkou pro příznivce poslední vzájemné utkání na Final4 českého poháru pivotka Zory Nikola Jansová.

A v hlavě má tento souboj i trenér Černých andělů Dávid. „S Olomoucí hrajeme po relativně krátkém čase, ale tentokrát s jednou důležitou změnou, na jejich palubovce. Olomouc je doma velmi silná, neměli bychom zapomínat na to, že je to jediné družstvo, kterému se na domácím hřišti podařilo sebrat bod Michalovcům. Dokáže velmi dobře zužitkovat výhodu domácího prostředí a je to úplně jiný tým, než jsme zažili v Mostě, hlavně v ligových zápasech. Rozhodně se bude jednat o jeden z těch těžkých zápasů venku,“ připomněl mostecký trenér Peter Dávid.

Černí andělé mají s Olomoucí velmi dobrou bilanci, obě vzájemná měření sil v letošní sezoně vyhráli. „Pravdou ovšem je, že pohárový zápas s Olomoucí v prosinci nám nevyšel úplně podle našich představ, přestože jsme vyhráli. Svou roli tam ale hrála i dlouhá přestávka, se kterou se soupeř dokázal vypořádat lépe než my. Tentokrát bychom ale rádi navázali na naše aktuální úspěchy a ukázali herní kvalitu, která se od nás očekává,“ doplnil trenér.

Oproti víkendovému utkání se Šaľou nedojde v sestavě mosteckého týmu k prakticky žádným změnám. „V Olomouci se představíme v prakticky totožné sestavě jako proti Šaľe, pojede s námi pravděpodobně i Stefanija Miševská, ačkoli její start v zápase zatím ještě není jistý,“ dodal Peter Dávid s tím, že naopak v herním projevu svých svěřenkyň by rád určité změny viděl. „Velmi pracujeme na odstranění slabších fází v naší hře a snažíme se, aby byly co nejkratší a bylo jich co nejméně. Herně se posouváme stále dál a přál bych si, aby se tak vyspělému týmu, jakým bezesporu jsme, dařilo rychleji a výrazněji obracet vývoj zápasů ve svůj prospěch,“ uzavřel Peter Dávid.

Házenkářky SHK Veselí nad Moravou se připravují na zápas v Šaľe. „Tímto utkáním nám začíná nejdůležitější část sezóny. Čeká nás série těžkých zápasů a jde o to, jestli z nich něco vytěžíme, nebo jestli v tabulce spadneme dolů. V Šaľe to bude velmi těžké, má velmi dobrý tým. Mají tam jak zkušené, tak i mladé hráčky a v domácím prostředí body prakticky neztrácejí. Dovolím si tvrdit, že v tomto zápase je Šaľa favoritem, i když už ne tak velkým, jak v minulosti,“ řekl před utkáním kouč veselských Panenek Ľuboš Hudák.

 

 

Kanonýrka Klaudia Michnová očekává vyrovnaný zápas. „Podle mne to bude boj o každou branku. Hodně bude záležet na tom, jak zachytají brankářky a jak zahrají obrany. Určitě se budeme chtít pokusit o dva body. Kádr mají velmi dobrý a je tam dobrý kolektiv, to je ale podobné, jak ve Veselí, takže to bude asi hodně napínavé,“ předvídá spojka Veselí.

Šesté místo v tabulce česko-slovenské MOL ligy po 13 odehraných kolech. Čtvrtá příčka mezi českými kluby. Házenkářky Slavie Praha pronikly po kostrbaté první části soutěže na pozici, která by jim zaručovala postup do bojů a český titul. A po nadcházejícím víkendu může být ještě lépe. Ve 14. kole se svěřenkyně trenérů Jana Salače a Petry Vítkové představí v neděli 3. února od 17.00 hodin ve Zlíně. „Na tabulku se mi nyní dívá rozhodně lépe než třeba před třemi týdny,“ přiznává trenér Jan Salač. Tehdy jeho děvčatům patřila osmá příčka s pětibodovým odstupem na play-off. Ovšem tři vítězství za sebou a ztráty ostatních protivníků leccos změnily. „Doufám, že toto všechno, stejně jako poslední výsledky a výkony přinesou děvčatům klid. Hlavně poslední vítězství nad Porubou bylo v tom obratu velmi cenné. Byli jsme na dně, i přesto jsme dokázali Porubu porazit. To by nám mělo vlít novou krev do žil a měli bychom být nastartovaní do dalších zápasů,“ vybavuje si Salač možná klíčový duel sezony, kdy jeho tým prohrával o šest branek, nakonec ještě o čtyři vyhrál. „Proto je potřeba nejen to poslední vítězství v neděli potvrdit ve Zlíně a tu vítěznou řadu udržet co nejdéle,“ doplňuje Salač a v hlavě má, že v dalších kolech narazí na slabší soupeřky ze spodních pater tabulky – Sokol Písek a ŠŠK Prešov.

Ale první překážkou je Zlín. „Samozřejmě ho známe, máme ho tzv. nakoukaný a denně o něm diskutujeme s Petrou Vítkovou. Detailní informace dostanou naše hráčky při čtvrtečním tréninku, jehož součástí bude také videorozbor,“ vysvětluje Salač a na otázku, co by mělo na Zlín platit, odpovídá: „To bude záležet na tom, v jaké sestavě nastoupí. Vrací se jim dost hráček po zranění. Ale pokud předvedeme výkon z druhého poločasu posledního utkání proti Porubě, tak by to mělo jít. Základem bude kvalitní obrana, následně samozřejmě s přechodech do rychlého protiútoku. A v samotném útoku bude důležitá trpělivost a také střelba ze střední vzdálenosti, proto kterou máme předpoklady díky našim spojkám. Musíme se soustředit také na dohrávání herních situací jak na pivotu, tak i na křídlech. I tady máme výborné hráčky. Bude třeba komplexnost výkonu celého týmu, podpořit ho musejí také brankářky.“

Posledním souboje kola pak bude měření Porubanek se zatím bezkonkurenční Iuventou Michalovce. Porubanky by měly odčinit prohru ze 13. kola, v němž podlehly Plzni. Roli na cestě k této porážce podle Veroniky Andrýskové hrálo uspokojení. „Myslím, že jsme se velkým náskokem uspokojily a polevily v koncentraci. Myslely jsme si, že to už půjde do konce zápasu samo. Jenže obrana přestala fungovat, v útoku jsme neproměnily to, co jsme měly a vyšla z toho porážka," popsala Andrýsková s tím, že týmu jde asi lépe výsledek dotahovat než jej udržovat. „Asi nás hra pod stresem více namotivuje než když máme vše pod kontrolou. Je to zřejmě náš problém," přiznala. Napravit právě tento poslední nevydařený zápas může Poruba v neděli proti lídrovi MOL Ligy z Michalovců. „Bude to těžké. Mají výbornou obranu, tvrdou, navíc jejich házená je velmi rychlá. Bude jen na nás, k čemu je pustíme, jestli jim ji dovolíme hrát, nebo bude lépe fungovat naše defenziva, což je jedna z těch lepších našich stránek," uzavřela Veronika Andrýsková. 

 

MOL liga - 3. kolo - výsledky

SHK Veselí n.M. - Duslo Šaľa 25 : 24
DHC Plzeň - Sokol Písek 31 : 28
Iuventa Michalovce - Sokol Poruba 36 : 26
Baník Most - Zora Olomouc 40 : 23
Bánovce n.B. - ŠŠK Prešov 22 : 28
Slavia Praha - HC Zlín 26 : 26

MOL liga - 14. kolo - rozpis

Sokol Písek - DHC Plzeň 2.2. 15:00
Zora Olomouc - Baník Most 2.2. 17:30
Duslo Šaľa - SHK Veselí n.M. 2.2. 18:00
ŠŠK Prešov - Bánovce n.B. 2.2. 18:00
HC Zlín - Slavia Praha 3.2. 17:00
Sokol Poruba - Iuventa Michalovce 3.2. 18:00